1. VASTO Tour 2016/17 - Francova Lhota

V sobotu 10. prosince byl ve Francově Lhotě zahájen už 10. ročník 1. VASTO Tour. Tohoto turnaje se zúčastnilo celkem 100 hráčů, přijela i výprava ze Slovenska a tím pádem se tento turnaj může právem nazývat mezinárodní. Náš oddíl se tohoto turnaje zúčastnil v rekordním počtu 13 hráčů. Pro některé z nich to byl první turnaj v životě, ale myslím, že rozhodně ne poslední :-)

V letošním roce prošla soutěž několika změnami. Bylo upraveno rozdělení do skupin, takže nově se hrají skupiny čtyři: do 9 let, do 11 let, do 13 let a do 16 let. Navíc bylo upraveno i tempo hry na 12 min + 4 sek. na tah, tak aby měli všichni hráči dostatek času na hru a nehrálo se na spadnutí hodin.

U9

V nejmladší kategorii U9, kde hrálo 24 hráčů, jsme měli tři naše mladé naděje:

Kryštof Gajdoš - zúčastnil se svého prvního turnaje, ale nějaký ostych nebo bázeň na něm vůbec nebyla vidět: 3 jeho partie skončily remízou, 1 partii vyhrál a celkový počet bodů 2.5 ho vynesly na 20. místo. Pro Kryštofa je v šachu všechno nové, ale ničeho a nikoho se nebojí a jakmile se na turnajích rozkouká a přidá pár šachových znalostí, tak jeho výsledky budou jen lepší.
Juliána Grycmanová – nebyl to pro ni úplně první turnaj, ale vzhledem ke svému věku (patří k nejmladším hráčkám ve skupině) stále nabírá první zkušenosti a rozkoukává se. Nicméně turnaj začala famózně a po dvou výhrách se ocitla až na první šachovnici, kde zkušenější a starší Amálce Zádrapové podlehla. Později přidala ještě jednu výhru a v posledním kole se utkala se svou oddílovou kolegyní Karolínou Kovářovou. Partie v přátelském duchu skončila remízou a při celkovém počtu 3.5 bodu se Juliána umístila na výborném 14. místě, těsně pod medaili za nejlepší dívku ve skupině.
Karolína Kovářová – první turnaj a hned medaile! To se hned tak někomu nepodaří a je vidět, že pokud Kája udrží své nadšení pro šachování, tak to nemusí být v tomto ročníku medaile poslední. Kája vybojovala 3.5 bodu a získala zlatou medaili mezi dívkami.

Celkově kategorii vyhrála Amálka Zádrapová (Zbrojovka Vsetín), 2. místo Vít Janáček (SK Brumov Bylnice), 3. Michal Kamlár (Valašská Bystřice).

U11

V kategorii U11 nestartoval žádný hráč z našeho oddílu, nicméně pořadí na prvních místech bylo následující: 1. místo Jakub Zádrapa (Zbrojovka Vsetín), 2. místo Lubomír Hlouch (Zbrojovka Vsetín), 3. místo Michal Hanák (Rožnov pod Radhoštěm).

U13

V kategorii U13 startovalo celkem 28 hráčů, z toho 6 z našeho oddílu.

Jakub Matůš – vzhledem ke svému věku mohl hrát kategorii U9 nebo i U11, ale po konzultaci s trenéry a rodiči se odvážil do starší kategorie. Kuba získal celkem 3.5 bodu a umístil se na celkovém 15. místě. Všechny prohry byly s papírově silnějšími soupeři, nicméně Kuba by se s tímto umístěním neměl spokojit. Jeho rychlé ruky ho připravily o jednu partii, když šáhnul na dámu a podle pravidla „šáhneš, táhneš“ s ní musel hrát a tím pádem o ni přisel. Stejně tak rezignace v partii, kde ztratil kvalitu, ale na šachovnici bylo ještě spousta materiálu, byla předčasná a zbytečná.
Toník Randus – mohl hrát kategorii U11, ale odvážil se do starší kategorie a stálo to za to. Toník získal 5 bodů a pouze prohra v posledním kole ho připravila o zlatou medaili. I tak Toník bral bronz, což vzhledem k jeho věku je skvělý úspěch.
Ondra Grycman – získal celkem 4.5 bodu a umístil se na celkovém 8 místě. Ondrovi se nedařilo pouze s papírově silnějšími soupeři a od medaile ho dělilo jen půl bodu. Souboj o medaile proběhl už v 6. kole, kde bojoval s Toníkem, partie ale vyšla lépe Toníkovi.
Filip Fojtík – hráč z liptálské divize. Filip získal 3 body a umístil se na 17. místě. Pokud tento turnaj Filipa přitáhne k šachu a dodá mu chuť na trénování, tak příště bude umístění určitě lepší.
Veronika Výchopňová – získala celkem 2 body a umístila se na 26 místě. Pro Verču to byl první turnaj po delší době a stále ještě potřebuje načerpat šachové zkušenosti.
Barbora Hrabicová – získala 1 bod, celkové umístění 27 místo. I pro Barču to byl turnaj, který by ji měl především motivovat k další šachové práci a pak se dostaví i lepší výsledky.

Kategorii U13 celkově vyhrál Tomáš Hofschneider (Slavičín), 2. místo Tomáš Budík (Zbrojovka Vsetín), 3. místo Antonín Randus (Sokol Ústí).

U16

V nejsilnější kategorii U16, kde už hrají opravdu výborní šachisti, jsme měli 4 hráče, celkem startovalo 15 hráčů.

Jakub Dorňák – Kuba v každé partii bojuje jako lev a i když se mu nedaří, tak do další partie jde vždy s plným nasazením. Se ziskem 3 bodů skončil na 10. místě. Obzvláště cenná je pro Kubu výhra nad zkušeným Jirkou Ptáčkem v 5. kole.
Jirka Ptáček – získal 3.5 bodu, což ve výsledku stačilo na 8. místo. Jirka měl výborný vstup do turnaje, ale ve druhé polovině narazil na oddílové kolegy Kubu a Filipa a prohry ho posunuly trochu dozadu. V poslední partii pak už Jirkovi chyběla motivace poprat se o výhru.
Matěj Kovář – mohl startovat v kategorii U13, ale Matěj se nebojí výzev a chce bojovat s těmi nejlepšími. Na začátku se na Matějovi projevila nervozita a v časové tísni přišel o dva body. Nicméně poslední 4 kola zabojoval a všechny partie vyhrál. Obzvláště důležitá poslední partie s Filipem, kterou Matěj vyhrál, rozhodla o jeho 3. místě při zisku 5 bodů.
Filip Matůš – i podle nasazení patřil Filip k favoritům skupiny, což i potvrdil a už před posledním kolem si zajistil první místo. Takže ani lehkovážná prohra v posledním kole Filipa nemusela mrzet. Se ziskem 5.5 bodu se stal vítězem kategorie U16.

V kategorii U16 se na 1. místě umístil Filip Matůš (Sokol Ústí), 2. místo Martin Dvořák (Zbrojovka Vsetín) a 3. místo Matěj Kovář (Sokol Ústí).

Všem hráčům děkujeme za reprezentaci oddílu, za bojovnost a gratulujeme k dosaženému umístění – všichni si gratulaci zaslouží. Taky děkujeme rodičům za dopravu a dozor nad dětmi. Děkujeme taky panu Sucháčkovi a jeho rodině za organizaci turnaje. Na turnaj do Francovy Lhoty se vždy těší i dospělí, guláš i párky byly výborné jako vždy :-) a taky děkujeme i panu Kovaříkovi za šachovou organizaci turnaje – všechno proběhlo jako vždy bez problémů.

Poděkování a gratulace patří i trenérům, kteří naše hráče připravují: David Trčálek, Adéla Bierská a Martin Beil.

Další turnaj série 1.VASTO Tour proběhne v sobotu 11. února v Jablůnce.