Bez ztráty kytičky

V prvním kole olympiády, konané v semdesátitisícovém městě Tromsø, oba naše reprezentační celky bodovaly naplno, potvrdily tak roli favoritů. Rozdíl v ratingu soupeřů v průměru dosahoval až hodnoty 500 bodů, tak se není čemu divit, že favorizované týmy bez větších problémů zdolávaly své soky.

Na úvod si připsal výhru za pozdní příchod soupeře Viktor Láznička. Ostatní partie byly plně v režii našeho celku, když Hráček ještě před časovou kontrolou svou výhodu dovedl k zisku bodu. Babula přehrál soupeře ve velmi živé, strategické bitvě a David Navara se nadřel nejvíce, když ve věžovce, která byla spíše remízová, zkoušel soupeře velmi dlouho, trpělivě čekal na chybu, která nakonec přišla a připsal si na konto plný bodový zisk.

Naše ženské družstvo také splnilo roli favoritek, kdy sestry Olšarovy zkušeně využily chyb svých soupeřek, Olga Sikorová donutila soupeřku k rychlé kapitulaci a Novosadová, která je na olympiádě poprvé, okořenila svou premiéru obětí figury a po úspěšném útoku také triumfovala a přispěla k přesvědčivé výhře 4-0.

Oficiální stránky 41. šachové olympiády
Průběžné výsledky a pořadí - open
Průběžné výsledky a pořadí - ženy
Partie k přehrání
Přímý přenos 2. kola (od 14:00)