Klopýtnutí před cílovou rovinkou

Dvě kola před koncem jsme v kole osmém viděli sérii třech, relativně klidných remíz. To posunulo Maxima Vachier-Lagrava na jistého favorita turnaje když vede o celý bod a půl. Mezitím Hou Yifan, Wojtaszek a Harikrishna mají 50% a dělí druhé místo.

Včerejší kolo ale rozházelo všechny karty! Anish Giri uvedl na online monitory a hlavně na 64 polí před MVL novinku a zničil jej, což jeho náskok ve bříčku talu Harikrishnu, zajímvostí je, že obě partie byly zahájeny Grunfeldovou indickou. Ale také Hou Yifan vyhrála svou důležitou partii, čímž dělí druhé místo.

Kolo 9, 23/7, 2014

Radoslaw Wojtaszek

2733

1-0

Pentala Harikrishna

2726

Anish Giri

2750

1-0

Maxime Vachier-Lagrave

2766

Hou Yifan

2629

1-0

Alexander Motylev

2698

 

První ze všech měl Radoslaw Wojtaszek velký úspěch ze zahájení proti Pentalu Harikrishnovi. Se skvělým centrem a eventuálně silným volným pěšcem d6 bylo jasné, že výhoda byla nakloněna bílému, a přestože v určité chvíli polský hráč nehrál úplně přesně, pozice byla tak silná, že vyhtávající převaha bílého zůstala.

Anish Giri přišel také se skvělou domácí přípravou proti Grunfeldově indické. Překvapil MVL kompletně nepřipraveného a Nizozemec získal velkou výhodu… jen ji proměnit! MVL, již v časové tísni a taky bezpochyby unaven, nebyl schopen držet odpor v horší koncovce a nakonec prohrál. Drží si vedení, ale jen o půl bodu!

V neposlední řadě, zahájení Hou Yifan nebylo vůbec úspěšné- Černý jednoduše vyrovnal a po chybě Číňanky to již byl Alexander Motylev, který dirigoval tempo hry. Jenže, také v časové tísni, Rus vytvořil hrubou chybu a jeho královské křídlo se rozpadlo v základech, s ním i celá partie.


Oficiální stránka turnaje
Oficiální fotogalerie
Online přenos (od 14:00)