Mistrovství Moravy a Slezska úspěšné

Ve dnech 27.10 až 1.11.2015 se konalo v Koutech nad Desnou Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v šachu. Šachisté Sokola Ústí měli na této vrcholné akci historicky největší zastoupení v počtu 7 členů ve všech kategoriích. Mistrovství se hrálo se na 9 kol s časovým limitem na partii  1 hodina 30 minut + 30 sekund na tah.

V nejstarší kategorii do 16 let nás reprezentoval Radek Zgarba, který se ziskem 5,5 bodu vybojoval 14. místo, když do posledního kola statečně bojoval o postupové místo na Mistrovství ČR, které mu nakonec smolně o půl bodu uniklo.

V kategorii do 14 let jsme měli největšího našeho favorita na postup, Filipa Matůše, kterého doplnil Jakub Dorňák. Filip předvedl vyrovnaný soustředěný výkon, který ho vynesl se ziskem 6,5 bodu na postupové 5. místo, když mu bronzová medaile unikla pouze o pomocné hodnocení. Kuba Dorňák sbíral zkušenosti a konečné 47. místo ze ziskem 3,5 bodu určitě na tak kvalitním turnaji bylo dobrým výsledkem, obzvláště vezmeme-li v potaz Kubův nesmírně správný přístup k šachu a k chybám, ze kterých se umí poučit a každou odehranou partií sílí.

V Kategorii do 12 let hráli další dva naši hráči Matěj Kovář a Ondřej Grycman. Matěj už od samého začátku potvrdil svou vzrůstající výkonnost a po bojovném výkonu obsadil se ziskem 6 bodů 13. místo. Bohužel jej smolné zaváhání v osmém kole připravilo o postupové místo na Mistrovství ČR, o které přišel při stejném počtu bodů s postupujícími pouze o pomocné hodnocení. Matěj se během turnaje ukázal hlavně jako velký dříč, když se s Davidem neúnavně připravoval a mezi koly neustále pracoval, nemluvě o délce jeho partií, které trvaly až na výjimku v posledním kole pravidelně bezmála 4 hodiny. Další náš zástupce Ondra Grycman obsadil ze ziskem 4 bodů 42. místo, které bylo taky, vzhledem k šachové síle celého turnaje a Ondrovým zatím nevelkým zkušenostem (vůbec první taková šachová akce), velmi dobrým umístěním.

V nejmladší kategorii do 10 let jsme měli naše dva nejmladší hráče, kteří si odbyli svou premiéru v turnaji vážných partií s grácií. Jakub Matůš obsadil se ziskem 5 bodů konečné 18. místo. U Kuby se jedná vzhledem k věku osmi let o kvalitní, perspektivní výsledek (před ním byl v konečné výsledkové listině pouze jeden hráč ročníku 2008). Druhým zástupcem našeho oddílu byl Antonín Randus, který obsadil se ziskem 4 bodů konečné 34.místo. Toník zaslouží velikou pochvalu za bojovnost i konečné umístění, kterému taky hodně přispělo, že během turnaje poslouchal rady trenérů a také výrazně pracoval na chybách, které s postupem času ubývali na četnosti.

Celkově všichni účastníci výpravy zaslouží pochvalu, jak za předvedený výkon, tak za vzornou reprezentaci Sokola Ústí na tomto prestižním turnaji. Speciální pochvalu a velké poděkování za odvedenou práci zaslouží trenéři Martin  Beil a David Trčálek, kteří byli našim hráčům oporami a svou prací mají největší zásluhu na výkonostním vzestupu všech mladých  hráčů Sokola Ústí.

Děkujeme taky zastupitelstvům obcí Ústí a Valašská Polanka, kteří nás na této akci finančně podpořili. A v neposlední řadě děkujeme všem rodičům a kamarádům,  kteří nám vyjadřovali podporu a fandili po dobu celého turnaje.

ZDE si lze přehrát partie z celého turnaje.