Strhující rozjezd v Bielu

Včera, 14.7.2014, začal ve švýcarském městě Biel uzavřený velmistrovský turnaj (průměrné ELO 2717), což je hlavní turnaj tamního, již 47. ročníku šachového festivalu, probíhajícího ve dnech 12-25/7. Tohoto superturnaje se zůčastní stejně jako v letech minulých šestice velmistrů ze světové špičky, kteří hrají systémem každý s každým dvoukolově. Hraje se každý den od 14:00 v tempu 90 minut na prvních 40 tahů + 30 minut do konce partie s přídavkem 30 sekund za každý tah. Volný den je v neděli 20/7.

Účastníci 47. ročníku:
Maxime Vachier-Lagrave (Francie, 24 let, ELO 2766, 10. na světovém žebříčku)
Anish Giri (Nizozemí, 20 let, ELO 2750, 14. na světovém žebříčku, 1. mezi juniory)
Radoslaw Wojtaszek (Polsko, 27 let, ELO 2733, 22. na světovém žebříčku)
Pentala Harikrishna (Indie, 28 let, ELO 2726, 27. na světovém žebříčku)
Alexander Motylev (Rusko, 35 let, ELO 2698, 48. na světovém žebříčku, úřadující mistr Evropy)
Yifan Hou (Čína, 20 let, ELO 2629, 2. . na světovém žebříčku žen, úřadující mistryně světa)

Hned první kolo turnaje přineslo velmi zajímavé výsledky a hlavně úžasné šachové výkony. Motylev prohrál s Wojtaszkem v dlouhé a složité koncovce která byla nabitá taktikou, hodně nebezpečná pro oba hráče. Vachier-Lagrave sotva udržel remízu proti Harikrishnovi potom, co mu Ind šel po krku již od začátku. Ale o největší překvapení dne se postarala Hou Yifan, která naprosto zdemolovala Giriho.

Všechny partie jsou živě vysílány na oficiálních stránkách turnaje, s živým komentářem je můžete sledovat např. ZDE (Chess24)

První kolo tedy dopadlo následovně:
Maxime Vachier-Lagrave ½-½ Pentala Harikrishna
Alexander Motylev 0-1 Radoslaw Wojtaszek
Hou Yifan 1-0 Anish Giri

Níže můžete shlédnout rekapitulaci, kterou připravil GM Daniel King

Včerejší kolo bylo určitě silným začátkem turnaje, partie mezi Vachier-Lagravem a Pentalou Harikrishnou byla divoká již od začátku. Neobvyklá volba MVL v Trompovského útoku selhala, když Harikrishna odpověděl mocnou obětí 5…e4?!, což předurčilo bílého k defensivě. Jen díky schopnostem MVL a taky trochu pasivní hře Inda dokázal bílý udržet remízu. Černý celou partii tahal za delší konec.

Mezitím mezi Alexandrem Motylevem a Radoslawem Wojtashkem probíhla další zajímavá bitva. Dospěli rychle do koncovky, která ale byla určitě strategicky zajímavá. Motylev cítil, že se mu bod vzdaluje když byl každým dalším tahem replicas de rolex přesvědčován, jak jsou jeho daleko postouplí pěšci slabí. Obětoval pěšce s určitou kompenzací, ale nebyla dostatečná, Polský hráč vzal otěže partie do svých rukou a svou skvělou technikou ji dovedl k bodu.

Analýza obou aktérů:

Mimo všechny pochyby byla zlatým hřebem dnešních bojů partie Mistryně světa Hou Yifan, která drtivě vyhrála s Girim Anishem, který má o více než 100 ELO bodů více.

Rozbor této partie od GM Kinga:

Tolik ke strhujícímu začátku turnaje v Bielu. Můžeme jen doufat, že bude pokračovat v tak zajímavém a překvapujícím stylu v jakém odstartoval.

Druhé kolo je na programu dnes od 14:00.

Níže si můžete přehrát všechny tři partie prvního kola. Pro rozbalení všech partií klikněte na tři tečky nad šachovnicí.

Odkazy:
Web turnaje
Oficiální fotogalerie
Online přenos partií (od 14:00) od 17:30 s živým komentářem